KENYA PRIMARY SCHOOLS HEADTEACHERS ASSOCIATION
NATIONAL EXECUTIVE COUNCIL 2019
No. Name of county chairman County Region Position
1 Nicholas gathemia Nairobi Nairobi National chairman
2 David mavuta Embu Eastern National secretary
3 Josephat otiende Vihiga Western National treasurer
4 Kennedy kyeva Kajiado Rift valley Deputy national treasurer
5 Johnson nzioka Nairobi Nairobi Nairobi region chairman
6 Philip mitei Nandi Rift valley Deputy national secretary
7 Winfred sila Makueni Eastern N.w/representative
8 Grantone mwaliko Taita taveta Coast Publicity & organising sec.
9 James ngugi macharia Kiambu Central Chairman
10 Francis nyahoro Nyandarua Central Treasurer
11 Rachel thairu Muranga Central W/representative
12 Fuad a. Ali Mombasa Coast Chairman
13 Margaret ngala Kilifi Coast Treasurer
14 Mwanaharusi ali Kwale Coast W/representative
15 Hussein abdirahman Mandera North eastern Secretary
16 Hussein dubat Garissa North eastern Chairman
17 Fatuma olow Wajir North eastern W/representative
18 Abdi hussein Wajir North eastern Chairman
19 Caleb oduyu Siaya Lake Chairman
20 Robert misiani Nyamira Lake Secretary
21 Fred kayaga Migori Lake Treasurer
22 Phoebe kitoi Kisumu Lake W/representative
23 Kassim khamis Nairobi Nairobi Secretary
24 Joseph gitau Nairobi Nairobi Treasurer
25 Frosie mutiso Nairobi Nairobi W/representative
26 Abraham siala Elgeyo marakwet Rift valley Secretary
27 Christopher mutai Bomet Rift valley Treasurer
28 Irene yaile Narok Rift valley W/representative
29 Simon mwiti Meru Nothern Secretary
30 Rashid abdilahi Isiolo Nothern Treasurer
31 Mumbi salimini Embu Nothern W/representative
32 Billy aswani Kakamega Western Secretary
33 Fransis osia Busia Western Treasurer
34 Josephine masinde Bungoma Western W/representative
KENYA PRIMARY SCHOOLS HEADTEACHERS ASSOCIATION
NATIONAL GOVERNING COUNCIL 2019
No. Name of county chairman County Region Position
1 Nicholas gathemia Nairobi Nairobi National chairman
2 David mavuta Embu Eastern National secretary
3 Josephat otiende Vihiga Western National treasurer
4 Kennedy kyeva Kajiado Rift valley Deputy national treasurer
5 Johnson nzioka Nairobi Nairobi Nairobi region chairman
6 Philip mitei Nandi Rift valley Deputy national secretary
7 Winfred sila Makueni Eastern N.w/representative
8 Grantone mwaliko Taita taveta Coast Publicity & organising sec.
9 James ngugi macharia Kiambu Central Chairman
10 Francis nyahoro Nyandarua Central Treasurer
11 Rachel thairu Muranga Central W/representative
12 Fuad a. Ali Mombasa Coast Chairman
13 Margaret ngala Kilifi Coast Treasurer
14 Mwanaharusi ali Kwale Coast W/representative
15 Hussein abdirahman Mandera North eastern Secretary
16 Hussein dubat Garissa North eastern Chairman
17 Fatuma olow Wajir North eastern W/representative
18 Abdi hussein Wajir North eastern Chairman
19 Caleb oduyu Siaya Lake Chairman
20 Robert misiani Nyamira Lake Secretary
21 Fred kayaga Migori Lake Treasurer
22 Phoebe kitoi Kisumu Lake W/representative
23 Kassim khamis Nairobi Nairobi Secretary
24 Joseph gitau Nairobi Nairobi Treasurer
25 Frosie mutiso Nairobi Nairobi W/representative
26 Abraham siala Elgeyo marakwet Rift valley Secretary
27 Christopher mutai Bomet Rift valley Treasurer
28 Irene yaile Narok Rift valley W/representative
29 Simon mwiti Meru Nothern Secretary
30 Rashid abdilahi Isiolo Nothern Treasurer
31 Mumbi salimini Embu Nothern W/representative
32 Billy aswani Kakamega Western Secretary
33 Fransis osia Busia Western Treasurer
34 Josephine masinde Bungoma Western W/representative
35 Joseph mwangi Muranga Central County chairman
36 Patrick kiura Kirinyaga Central County chairman
37 Patrick gichohi Nyandarua Central County chairman
38 Peter ngatia Nyeri Central County chairman
39 Said akare shushe Tana river Coast County chairman
40 Joseph agutu Lamu Coast County chairman
41 Chirima mgalla Kwale Coast County chairman
42 Charles adienge Homabay Lake County chairman
43 David aminga Kisii Lake County chairman
44 George atito Kisumu Lake County chairman
45 Meshack roche Migori Lake County chairman
46 Robert misiani Nyamira Lake Secretary
47 Isaac moonka Kajiado Rift valley County chairman
48 Michael njuguna Laikipia Rift valley County chairman
49 Jonah maritim Kericho Rift valley County chairman
50 Harun chepchieng Baringo Rift valley County chairman
51 Koileken nkoitiko Narok Rift valley County chairman
52 Anthony sitienei Uasin gishu Rift valley County chairman
53 Samuel ngugi Nakuru Rift valley County chairman
54 Nicholas lokuk West pokot Rift valley County chairman
55 Felix nyongesa Trans nzoia Rift valley County chairman
56 Jacob idoket Turkana Rift valley County chairman
57 Michael l. Loltolo Samburu Rift valley County chairman
58 Gollo guyo yattani Marsabit Rift valley County chairman
59 Moses simiyu makhakha Bungoma Western County chairman
60 Gitonga humprey mugo Tharaka nithi Eastern County chairman
61 Nicodemus musyoka Makueni Eastern County chairman
62 Darrick mutuku Machakos Eastern County chairman
63 Nyume kitangu Kitui Eastern County chairman
Share on social media