NO. NAME OF COUNTY CHAIRMAN COUNTY REGION
1 NICHOLAS GATHEMIA NYERI ABADARES
2 JAMES NGUGI MACHARIA KIAMBU ABADARES
3 FRANCIS NYAHORO NYANDARUA ABADARES
4 MILICENT NGARI KIRINYAGA ABADARES
5 BENSON KIRITU MURANGA ABADARES
6 MUNENE NJEGE KIRINYAGA ABADARES
7 PETER N. WANGUNYU NYANDARUA ABADARES
8 FUAD A. ALI MOMBASA COAST
9 GRANTONE MWALIKO TAITA TAVETA COAST
10 MARGARET NGALA KILIFI COAST
11 MWANAHARUSI ALI KWALE COAST
12 GUVO BUYA TANA RIVER COAST
13 KULUMBA C. MWITYO LAMU COAST
14 OMARI M. POFU KWALE COAST
15 ISSAK R. GIRO MANDERA GARISSA
16 ABDI DAUD WAJIR GARISSA
17 HABIBA MOHAMED WAJIR GARISSA
18 FATUMA OLOW WAJIR GARISSA
19 HUSSEIN DUBAT YUSUF GARISSA GARISSA
20 SHEM NDOLO KISUMU LAKE
21 OWITI AGREY SIAYA LAKE
22 SAMSON MOKWANGA KISII LAKE
23 PHOEBE KITOI KISUMU LAKE
24 CHARLES ALENGE HOMABAY LAKE
25 JAMES OKELLO SIAYA LAKE
26 ROBERT M. MISIANI NYAMIRA LAKE
27 TOBIAS OKENGE MIGORI LAKE
28 MUTUA JEREMIAH NAIROBI NAIROBI
29 JOHNSON NZIOKA NAIROBI NAIROBI
30 MICHAEL L. LOLTOLO SAMBURU NOTHERN
31 ROBA WAKO MARSABIT NOTHERN
32 ELIAS N.N. KARANJA LAIKIPIA NAKURU
33 MARTIN K. KAESHA KAJIADO NAKURU
34 PIVON KIMITI KAJIADO NAKURU
35 PHILIP MITEI NANDI NAKURU
36 ABRAHAM SIALA ELGEYO MARAKWET NAKURU
37 CHRISTOPHER MUTAI BOMET NAKURU
38 IRENE YAILE NAROK NAKURU
39 BERNARD SIELE KERICHO NAKURU
40 JOB C KIMITEI BARINGO NAKURU
41 KOILEKEN NKOITIKO NAROK NAKURU
42 NICHOLAS LOKUK WEST POKOT NAKURU
43 WILLIAM MUKOYA TRANS NZOIA NAKURU
44 JACOB IDOKET TURKANA NAKURU
45 MATHEW K. CHELILIM UASIN GISHU NAKURU
46 SAMWEL NDERETU NAKURU NAKURU
47 KENNEDY KYEVA MAKUENI NOTHERN
48 WINFRED SILA MACHAKOS NOTHERN
49 DAVID MAVUTA EMBU NOTHERN
50 SIMON MWITI MERU NOTHERN
51 RASHID ABDILAHI ISIOLO NOTHERN
52 MUMBI SALIMIN EMBU NOTHERN
53 GITONGA HUMPREY MUGO THARAKA NITHI NOTHERN
54 SAMUEL KIKONYO KITUI NOTHERN
55 JOSEPHAT OTIENDE VIHIGA WESTERN
56 DAVID IKUNZA KAKAMEGA WESTERN
57 JOHN MWAMI BUSIA WESTERN
58 JOSEPHINE MASINDE BUNGOMA WESTERN
59 MOSES SIMIYU MAKHAKHA BUNGOMA WESTERN
KENYA PRIMARY SCHOOLS HEADTEACHERS ASSOCIATION
NATIONAL EXECUTIVE COUNCIL 2016
NO. NAME COUNTY REGION POSITION
1 SHEM NDOLO KISUMU LAKE CHAIRMAN
2 OWITI AGREY SIAYA LAKE SECRETARY
3 SAMSON MOKWANGA KISII LAKE TREASURER
4 PHOEBE KITOI KISUMU LAKE W/REPRESENTATIVE
5 DAVID MAVUTA EMBU NOTHERN CHAIRMAN
6 SIMON MWITI MERU NOTHERN SECRETARY
7 RASHID ABDILAHI ISIOLO NOTHERN TREASURER
8 MUMBI SALIMIN EMBU NOTHERN W/REPRESENTATIVE
9 JOSEPHAT OTIENDE VIHIGA NZOIA CHAIRMAN
10 DAVID IKUNZA KAKAMEGA NZOIA SECRETARY
11 JEREMIAH MUKUUSI TRANSZOIA NZOIA TREASURER
12 JOSEPHINE MASINDE BUNGOMA NZOIA W/REPRESENTATIVE
13 NICHOLAS GATHEMIA NYERI ABADARES CHAIRMAN
14 JAMES NGUGI MACHARIA KIAMBU ABADARES SECRETARY
15 FRANCIS NYAHORO NYANDARUA ABADARES TREASURER
16 MILICENT NGARI KIRINYAGA ABADARES W/REPRESENTATIVE
17 PHILIP MITEI NANDI NAKURU CHAIRMAN
18 ABRAHAM SIALA ELGEYO MARAKWET NAKURU SECRETARY
19 CHRISTOPHER MUTAI BOMET NAKURU TREASURER
20 IRENE YAILE NAROK NAKURU W/REPRESENTATIVE
21 KENNEDY KYEVA MAKUENI METROPOLITAN CHAIRMAN
22 MUTUA JEREMIAH NAIROBI METROPOLITAN SECRETARY
KENYA PRIMARY SCHOOLS HEADTEACHERS ASSOCIATION
NATIONAL EXECUTIVE COUNCIL 2015
NO. NAME COUNTY REGION POSITION
23 WINFRED SILA MACHAKOS METROPOLITAN TREASURER
24 PIVON KIMITI KAJIADO METROPOLITAN W/REPRESENTATIVE
25 FUAD A. ALI MOMBASA COAST CHAIRMAN
26 GRANTONE MWALIKO TAITA TAVETA COAST SECRETARY
27 MARGARET NGALA KILIFI COAST TREASURER
28 MWANAHARUSI ALI KWALE COAST W/REPRESENTATIVE
29 ISSAK R. GIRO MANDERA GARISSA CHAIRMAN
30 ABDI DAUD WAJIR GARISSA SECRETARY
31 HABIBA MOHAMED WAJIR GARISSA TREASURER
32 FATUMA OLOW WAJIR GARISSA W/REPRESENTATIVE
NO. NAME POSITION
1 Shem Ndolo National chairman
2 Nicholas Gathemia Vice National Chairman
3 David Kinyua Mavuta National Secretary
4 Philip Mitei Deputy National Secretary
5 Josephat Otiende National Treasurer
6 Kennedy Kyeva Deputy National Treasurer
7 Granton Mwaliko Publicity and Organizine Secretary
8 Isaak Giro Deputy Publicity and Organising Secretary
9 Winfred Sila Women Representative
Share on social media